Co wisi w powietrzu?

activair-3.png

 

Współczesny człowiek spędza około 80% czasu wewnątrz pomieszczeń – pracujemy, uczymy się, odpoczywamy i śpimy w budynkach. Jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy ma kolosalny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zbyt duża zawartość zanieczyszczeń, a zwłaszcza niebezpiecznych związków organicznych w powietrzu może być przyczyną przemęczenia, senności, irytacji, powodować alergie i podrażnienia, a nawet być przyczyną groźnych chorób. Szczególnie negatywny wpływ mają takie zanieczyszczenia na organizmy młode, w których może dochodzić do kumulacji efektów.

 

Zostało udowodnione, że powietrze wewnątrz pomieszczeń zawiera więcej zanieczyszczeń niż powietrze na zewnątrz w tej samej lokalizacji. Oznacza to, że powietrze wewnątrz się „zużywa" oraz podlega skażeniu przez różne źródła zanieczyszczeń.

 

Nawet niewielkie stężenia substancji szkodliwych mogą być przyczyną podrażnień błon śluzowych, bólu głowy, kłopotów z sennością i koncentracją. Niestety, w naszym otoczeniu dość powszechnie występują źródła takich substancji. Są to m.in. materiały budowlane, meble wykonane z płyt wiórowych, wykładziny podłogowe, farby i lakiery, środki chemiczne, a nawet kolorowe czasopisma.